Sidebar

Hamarosan indulunk! A tartalmak a tesztidőszak alatt csak regisztrált tagoknak elérhetőek.

Emlékezzen rám
28
V, ápr.
  • Lányi Andrással beszélgetett Péterfi Ferenc közösségfejlesztő új kiadványunkról a Civil Rádió 117 perc című műsorában. Ez a beszélgetés teljes egészében visszahallgatható erről a linkről.

  • Ablonczy Bálint 2021. október 13-án vesz részt vitaestünkön, alább felvezető gondolatai következnek.

  • A mai napon ünnepeljük a Föld napját, amire különlegességgel készültünk. Örömmel jelentjük be, hogy megjelent a Karátson Gábor Kör első kiadványa, melynek a "Harmadik Út - ökopolitikai programtöredékek" címet adtuk. A vírushelyzet miatt lekorlátozott, megelőző hónapokat arra használtuk fel, hogy írásba öntsük a világról és egy, az ember számára élhetőbb jövőről alkotott képünk általános vonalait. Ahogy Lányi András a programkötet előszavában írja, "Munkánk az ökológiai válság kezelésére alkalmas intézkedések, és az alapjukat képező politikai elvek bemutatására vállalkozik". Az írás jelenleg honlapunk azonos nevű menüpontjából érhető el, ahol végiggörgetve el lehet olvasni, illetve le lehet tölteni pdf-ként.

    A kötethez kapcsolódóan tervezünk eseményeket a továbbiakban, így bátorítunk mindenkit, ezentúl is kövessék felületeinket!

    ...
  • Június 4-én a Kossuth Klubban mutatta be első kiadványát a Karátson Gábor Kör.

  • Az alábbiakban közreadjuk Erdődiné Visnyovszky Ágota természetvédelmi mérnök, humánökológus írását kiadványunkról.

  • Az alábbi összefoglaló a Harmadik Út téziseiről a Karátson Gábor Körben folyt műhelybeszélgetések és a Kossuth Klubban, Amiről nem szól a választási kampány címmel 2022 márciusában szervezett vitaestek tanulságait tartalmazza.

  • Sorozatunk második alkalmán a Harmadik Út Globális ökopolitika-fejezete kerül terítékre, melyben Magyarország helyzetét elemeztük a világban, az EU-ban, és régiónkban.

    "A klíma vagy a biodiverzitás védelmét szolgáló nemzetközi megállapodások nem az ismeretek és nem a jószándék híján bizonyulnak hatástalannak, hanem azért, mert a tárgyalóasztaloknál azok ülnek, akiknek haszna és hatalma a pazarló növekedés rendszerének fenntartásából származik.
    A természet pusztulásának kárvallottjai pedig nem a Földet akarják megmenteni – erre nem is lennének képesek –, hanem a saját földjüket. Az ökológiai politika a helyi társadalmak önvédelmi harca a fejük felett intézkedő globális hálózatok, állami és államközi bürokráciák, személytelen automatizmusok és algoritmusok elnyomó uralma ellen. Egyetlen elvet ismerünk, melynek nevében a népek önrendelkezése korlátozható, s ez a szolidaritás. Globális egymásrautaltságunk belátása megköveteli, hogy felelősséget vállaljunk cselekedeteink,

    ...
  • A vírushelyzet alakulása lehetővé tette számunkra, hogy egy személyes megjelenésű eseményt szervezhessünk. Így június 4-én 16:30-kor bemutatjuk kiadványunkat a Kossuth Klubban. Az esemény regisztrációköteles (aminek linkje az oldal alján található) és nem igényel beoltottsági kártyát, a részletek alább.

  • Sorozatunk harmadik alkalmán a Harmadik Út azonos című fejezetét vitatjuk meg vendégeinkkel. Ebben a kiegyensúlyozott politikai rendszer, a decentralizált, szubszidiáris, részvételi és igazságos döntéshozás mellett érvelünk. Ezekre az emberi közösségek békéjének, a társadalom természettel és önmagával való megbékélésének zálogaként tekintünk.

    "A globalizáció az igazságtalanság új dimenzióit teremtette meg. Életvitelünk, gazdálkodásunk távoli földrészek lakóinak kizsákmányolásán alapul. A szegény országok gazdagjainak mesébe illő gazdagodásáért pedig a gazdag országok szegényei fizetnek nagy árat. Az élő fajokat elűztük élőhelyükről, brutális beavatkozásunk ökológiai katasztrófát okoz. Rövidlátó önzésünknek feláldoztuk a jövő nemzedékek életlehetőségeit, akik egy lakhatatlan bolygót örökölnek tőlünk. A fajok, földrészek és nemzedékek közötti méltányosabb osztozkodásra reményeink szerint globális egymásrautaltságunk belátása fog rávezetni, az érintett közösségek tényleges

    ...
  • Amiről nem szól a választási kampány. A Karátson Gábor Kör vitaest-sorozata a Kossuth Klubban.

  • A Karátson Gábor Kör új vitasorozatában a Harmadik Út - ökopolitikai programtöredékek című kiadványának egyes fejezeteit tűzi ki vitára. Az első alkalommal a Máskéntgazdálkodás témája fog szerepelni: polgári társadalom, kapitalizmus, tulajdon, gazdasági teljesítmény, jólét, szegények és gazdagok, „szabadkereskedelmi” világrend és közbizalom kérdéseit fogjuk körbejárni. A Harmadik Útban a KKV-k megerősítését, a termelés lokalizációját, az általános energiafogyasztás csökkentését, termelésének megújulókra átállítását, forgalomcsökkentést, körkörös gazdaság kiépítését, a turizmus tömeges működése helyett a helyi igényekkel való harmónia kialakítását, a technológiák emberi léptékűvé formálását, az oktatás és egészségipar előtérbe helyezését, az uniós és hazai forráselosztás, valamint a financiális rendszer reformját tűztük ki elvi célként.

    Felkért hozzászólók:
    - Éber Márk szociológus,
    - Felsmann Balázs közgazdász,
    - Köves Alexandra közgazdász,
    -

    ...
  • Sorozatunk záró alkalmán a Harmadik Út oktatás-fejezetét vitattuk meg vendégeinkkel.

    "Olyan lesz, amilyen a ma iskolája. Az oktatásügy ezért nem a szakpolitikák egyike, hanem egy politikai program életrevalóságának a próbája. A magyar közoktatás színvonala ma egészében véve jobban elmarad a kor követelményeitől, mint egy fél évszázaddal ezelőtt. A rendszer részben megőrizte, részben újra előállította sokat kárhoztatott vonásait: az agyonközpontosított szervezet túlterhelt és alulfizetett, feladatukra csak részben felkészített pedagógusokat kényszerít arra, hogy tudnivalók túlméretezett tömegét próbálják átadni olyan tanulóknak, akiknek fejlesztésére, motiválására, felzárkóztatására, szocializálására és tehetségük gondozására az iskolában jelenleg sem idő, sem hely, sem megfelelő módszerek nem állnak rendelkezésre. A magyarok következő nemzedéke így a mostaninál tudatlanabb, szegényebb, együttműködésre alkalmatlanabb lesz."

    Felkért hozzászólók:
    ...

  • A Karátson Gábor Kör fejezetenként bocsátja vitára tavasszal megjelent politikai röpiratát. A kerekasztal-beszélgetéseken különféle szakmák és meggyőződések képviselőinek bevonásával próbáljuk tisztázni, miről is szól az ökológiai politika.

  • Az alábbiakban közzétesszük Kicsák Lóránt filozófus, az Eszterházy Károly Egyetem docensének észrevételeit a Harmadik Úthoz.

  • Kiss Viktor, a 2021.október 27-én tartandó vitaestünk felkért hozzászólójának reflexióit közöljük kiadványunkkal kapcsolatban.

  • Az Út nem az odaérés eszköze, hanem arra való, hogy járjunk rajta. Bár oda lehet érni rajta valahová, az Út részéről ez szívesség, magyarázza Karátson Gábor (1935-2015) a Tao-te kinghez fűzött kommentárjaiban. De hogy jó vagy rossz úton haladtunk, eldönti majd, miként ítélnek pályafutásunkról, amikor elérkezünk oda, ahová minden út vezet. Áll ez az egyének és a nemzetek sorsára is.

  • Orbán Krisztián komoly, megfontolásra érdemes érvek alapján utasítja el vitairatunk főbb állításait, írásában azonban olyan túlzásokkal és egyoldalúságokkal is találkozunk, mint amilyeneket nekünk tulajdonít. Nem akarok elébe vágni az élő vitának: alábbi észrevételeim célja, hogy tisztázzunk néhány félreértést, és a továbbiakban lehetőleg arról vitázzunk, amiben tényleg nem értünk egyet.