Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Szeidemann Ákos beszámolója a Stop Avalon Tata tevékenységéről

Mottó: "Önök hisznek a kristálypalotában, amely örök időkre szól,

lerombolhatatlan, tehát amelyre nem lehet majd titokban

nyelvet ölteni, és nem lehet zsebben fügét mutatni neki.

Nos, hát én talán épp azért félek ettől az épülettől,

mert kristályból van, örökre szól, lerombolhatatlan,

és most még titokban sem lehet nyelvet ölteni rá."

(Dosztojevszkij: Feljegyzések egy egérlyukból,

1. rész, 10. fejezet részlete)

2021. Új remény, vagy további sötétség? Sok tatainak az előbbi. És talán vannak még zugai e hazának és e világnak, ahol sokan gondolnak a közeljövőre úgy, hogy bíznak sorsfordító pillanatokban. Hogy a fenntarthatatlan fejlődést felváltja valami új, valami friss és üde szellemiség. Amire úgy építhetünk, hogy közben nem rombolunk. Az emberiség történelmének olyan szakaszában vagyunk, ahol nem másoktól, hanem önmagunktól kell megvédeni saját életterünket is. Mindez a túlfogyasztás és a javak egyre durvábban egyenlőtlen elosztása miatt következik be. Harc folyik termőterületekért, vízekért, erdőkért, lassan a tiszta levegőért, az oxigénért. Sokan már menekülnek a nagyvárosokból, nyugalmat és a természet közelségét remélve. A gazdaság pörgetése, az anyagi gazdagság csúcsra járatása elhomályosítja a látást. A tárgyi birtoklás torz képet fest az életről: szinte örömforrásként jelenik meg, pótol valami hiátust, ezáltal beteges ragaszkodást, függőséget alakítva ki sokakban. Folyamatosan csalit tartunk önmagunk elé egy pecaboton, és életünk végéig rohanhatunk utána. Tudnunk kell megálljt parancsolni magunknak és közösségeinknek. Felelősség megszólalni ilyen ügyekben, de nem bújhatunk ki a kötelesség alól. Nem suttoghatunk csak úgy, hogy „tudtam, hogy ez lesz”. Elgondolkodásra kell késztetünk másokat is, segítenünk kell a cselekvést legalább szűkebb környezetünkben.

tata01

Az érintetlen helyszín, forrás: Stop Avalon Tata facebook oldal

Ennek szellemében indult Tatán a civilek története (http://www.mienkagrund.hu/hu/node/2), amelynek kezdetén - a világjárvány ideje alatt - egy 120 szobás luxusszálloda megépítését lengették be. Ez tökéletesen szimbolizálja a fentebb ábrázolt gondolkodást, tudniillik a „bármikor bármit megtehetünk” hozzáállást. A világunkon ejtett sebeket ahelyett, hogy orvosolnánk, újabbakat okozunk, nem számolva azok következményeivel. Az már csak hab a tortán, hogy mindezt alkalmanként a kitervelők becsomagolják valami zöldnek hazudott álcával, majd leöntik valamiféle városfejlesztésnek, -védelmezésnek hitt maszlaggal.

Szóval adott egy kisváros a Dunántúlon, amely rendkívüli adottságokkal rendelkezik az épített és természeti környezet tekintetében. Ennek megfelelően Tata egyes területei számos védettséget élveznek. A természetvédelemben, a műemlékvédelemben, a régészeti lelőhelyek védelmében, a Natura 2000, valamint a Ramsari egyezményben megfogalmazott célok egyértelmű irányt jelölnek ki mindenféle fejlesztés számára, azon felül, amit a józan ész diktál egy vízióval rendelkező városvezetés koncepciójához. Évente turisták tízezrei látogatnak Tatára, hiszen az érintetlen természeti környezet olyan nyugalmat áraszt, amelyet városlakók ritkán tapasztalhatnak meg. Az itt élők számára is talán ez a legnagyobb érték, hiszen karnyújtásnyira vannak olyan területek a városon belül is, ahol a legszorosabban vett rekreációs tevékenység valósítható meg, ezzel segítve a testi és lelki egészség megőrzését. Az Öreg-tó partján fekvő Esterházy lóistálló területe több évtizede magántulajdonban van és elhanyagolt. Utóbbinak oka részben abban áll, hogy hol a szándék, hol a lehetőségek (helyi szabályozás) voltak hiányosak. A legújabb tulajdonos és a városvezetés azonban összefogott: épüljön a megnevezett helyre luxusszálloda. A tervezett monstrum első publikus tervét a beruházó május végén egy online sajtótájékoztató keretében mutatta be, kész tényként kezelve, hogy az Avalon Tatát választotta. A semmiből előbukkanó gigaberuházás terve erősen borzolta a kedélyeket, és napok alatt tapintani lehetett a helyi lakosság ellenállását. Stop Avalon néven facebook-csoport alakult, melynek elindítója, Szalay Ildikó rögtön a mozgalom arca lett. A csoport létszáma dinamikusan növekedett: néhány nap alatt átlépte az 5000, pár hét alatt pedig a 10000 főt (jelenleg több mint 14000 tagja van). Egyértelművé vált, hogy az Öreg-tó partja (kiemelten ez a rész, amelyről egyébként a túlparton látképi plasztika is születtet a látogatók számára) egyrészt tabu a helyiek számára, másrészt csatlakozott az ország szimbolikus ügyei közé. A tiltakozás hamarosan kilépett az online térből. Bár kevesen hittek abban, hogy nagy számban megmozdulnak a lokálpatrióták, néhány kisebb rendezvény után több mint 2500 ember részvételével utcai demonstráció zajlott július 11-én a városban, ahol a helyi lakosokok mellett szakemberek is megszólaltak.

tata02

Demonstráció 2020. július 11-én, fotó: ifj. Sipos Zoltán

Megindult a szélesebb összefogás is, hiszen a Balaton és a Fertő-tó hasonló problémákkal küzdő szervezeteinek képviselői is pódiumra léptek a rendezvényen. A lakosság kitartását mutatja, hogy szeptemberben hasonló nagyságrendben újabb békés kiállás szerveződött. A tóölelés (szárazon és vízen) megmutatta a közösség erejét, és azt is, hogy ez az ügy nem pusztán a „hangos kisebbség”, hanem Tata lakosságának jelentős részét érdeklő közügy, amibe igenis szeretnének beleszólni. A véleménynyilvánításra közvetlenül is volt lehetőség, ugyanis a helyi képviselőknek írt mintegy 1500 lakossági levél is olyan nyomást helyezett a városvezetésre, amelynek hatására lakossági fórumokat szerveztek minden körzet számára. Az átlagosan közel 7 órásra nyúló rendezvények során egyre több tatai vállalta az arcát, és megosztotta gondolatait szűkebb és tágabb (a fórumokat élőben közvetítette a helyi televízió stábja) környezetével. Sajnos azonban ezek a megmozdulások és fórumok nem voltak elegendőek ahhoz, hogy a tervet sutba dobják: a tömegek által artikulált probléma továbbra sem talált értő fülekre. A „harc a disznófejű nagyúrral” tovább folytatódott. A pénz kontra környezet vitában más eszközöket is be kell vetni, amely egyértelműsíti, hogy a lakosság érvényesíteni kívánja jogait. A nyári hónapokban első körben 4, majd újabb 4 kérdést nyújtottak be a civilek a szállodaépítés kapcsán. A történet faramuci voltát tovább erősítette ennek alakulása. Az elsőre beadott kérdések közül kettőt a helyi választási bizottság elutasított. Az elfogadott kérdések ügyében a polgármester személyesen élt a fellebbezés lehetőségével, az elutasított kérdésekről szóló döntés egyikét egy ellenzéki képviselő, a másikat pedig dr. Frivaldszky Gáspár jogász támadta meg. A Győri Törvényszék a polgármester fellebbezését elutasította, a jogász által benyújtott fellebbezést pedig elfogadta, így 3 kérdésben indulhatott az aláírások gyűjtése.

A népszavazás kiíráshoz magánszemély kezdeményezése esetén megfelelő számú (ebben az esetben több mint 4000) aláírást kell 30 nap alatt összegyűjteni, hogy a véleménynyilvánítás ezen formája megvalósulhasson. Mintegy száz aktivista segítségével október és november folyamán nagy erőkkel folyt az aláírások gyűjtése, és a helyi lakosoknak köszönhetően három hét alatt mintegy 6000 aláírást sikerült gyűjteni, amikor a világjárvány miatt újabb korlátozások léptek életbe. A jog szerint november közepétől a folyamatban lévő ügyekre is más szabályok vonatkoznak, amelyet a tatai jegyző sajátságosan értelmezett: meg kell semmisíteni az addig összegyűjtött aláírásokat. Szerencsére a civil mozgalom jogászai másképpen értelmezték az intézkedések jogi hátterét, ezért kivártak az ügyvédi letétben várakozó aláíróívek sorsának tekintetében. Néhány nappal később az országgyűlés egyértelműsítette, hogy nem kell megsemmisíteni az aláíró íveket, hanem a vészhelyzet után még egy hétig folytatható a népszavazás kiírását támogató aláírások gyűjtése. Nem meglepő módon a tatai polgármester és a parlamenti képviselő a saját facebook oldalukon egymásra licitálva igyekeztek az egekig nagyítani a parlamenti döntés előkészítésében játszott szerepüket. A pandémia miatt a népszavazással kapcsolatos folyamat még nem zárult le.

tata03

Az új tervek aránya szimbolikus tatai épületekhez képest, forrás: Miénk a Grund Városvédő Egyesület facebook oldala

A májusban bemutatott tervek helyett a beruházó újabbal állt elő - egyértelműen a megfogalmazott kritikák hatására. Sajnos az elkerülte a figyelmüket, hogy hiába mutatnak be minimálisan kisebb épülettervet, hiába alakítanak a külső megjelenésen (pl. zöld tető), az ellenzők alapvető problémáját - ti. hogy a kijelölt helyre a jelenlegi szabályozás szerint sem épülhet ekkora monstrum – nem tudták kikerülni. Továbbra is kérik a város vezetését a helyi szabályozás megváltoztatására, pedig a tatai lakosság jelentős része semmilyen szállodát nem szeretne erre a területre.

A közvélemény arra is kíváncsi, hogyan alakult a kommunikáció a terület tulajdonosa és Tata város vezetése között. Az ezzel kapcsolatos információkat a polgármester, illetve a jegyző szerették volna visszatartani, azonban egy bírósági ítélet alapján kénytelenek nyilvánosságra hozni a hivatalos levelezést. Ennek megfelelően négy levelet bocsájtottak a civilek számára elérhetőnek, amiből mindösszesen egy (2020 márciusában kelt) származik a polgármestertől. A befektető úgy vásárolta meg a területet, hogy nem kapott semmiféle biztosítékot arra, hogy a terveit megvalósíthassa?

A polgármester többször utalt a nyár folyamán zajlott lakossági fórumokon arra, hogy részletes véleményt csak akkor tudnak megfogalmazni a tervekről, ha megfelelő szakértői anyag áll majd rendelkezésre. Ennek érdekében felkérték a beruházót, hogy készíttessen tanulmányt. Az ősz folyamán a VÁTI Kft. megküldte a kb. 400 oldalas anyagát, amelyet szintén nem szándékozott a városvezetés a tatai lakosság számára elérhetővé tenni. A civilek folyamatos nyomásgyakorlása (ez esetben a jegyzői titkárságnak írt lakossági adatigénylések és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak tett panasz, illetve a NAIH állásfoglalása) azonban ebben az ügyben is sikerrel járt, és a szakértői anyag felkerült a város honlapjára (https://tata.hu/20978/tata_1841_hrsz_u_ingatlannal_kapcsolatos_tanulmanyok_azok_osszefoglaloi_es). A VÁTI-féle anyag hiányosságait mutatja, hogy az önkormányzat 95 észrevételt fogalmazott meg azzal kapcsolatban.

A tatai civilek szakértői a nyár folyamán elkészítettek egy 80 oldalas szakanyagot, amely ugyan nem hivatalos (nem hatóság által kiadott) dokumentum, azonban az elemzés súlyos állításokat fogalmaz meg a beruházással kapcsolatban, illetve rámutat számos problémára (http://www.mienkagrund.hu/hu/node/3). Jelenleg a civilek szakemberei a VÁTI Kft. anyagát tanulmányozzák, majd hasonló elemzést kívánnak letenni azzal kapcsolatban a képzeletbeli tárgyalóasztalra. Annyi már most látszik, hogy jócskán van miből meríteniük, hiszen a nyilvánosságra hozott anyag meglehetősen egyoldalú, és több tekintetben nem megfelelő a beruházás objektív megítélését tekintve. Emellett számos jogi aggály is felmerül a beruházás kapcsán (http://www.mienkagrund.hu/hu/node/14).

A civil mozgalom, illetve a nyáron megalakult Miénk a Grund Városvédő Egyesület az elmúlt fél év során több levelet is küldött az ügy megoldását keresve a döntéseket befolyásoló szervekhez, illetve vezetőkhöz, miniszteri szinteket is beleértve. Reményeik szerint a civilek által képviselt értékek az ország vezetése számára is fontosak, így a mozgalom folyamatos jelzéseinek lesz hatása a járvány alatti vészhelyzetben hozott döntések, illetve későbbi eseményeket előkészítő intézkedések felülvizsgálatára.

A helyi lakosság beruházás miatti aggodalmát és az elmúlt hónapokban megfogalmazott érveit számos szakmai csoport is megerősítette. A Zöld Sziget Kör és az ICOMOS hazai szervezete kezdettől fogva kiállt a lakosság mellett. Megfogalmazta véleményét a Magyar Madártani Egyesület is, hiszen a tatai Öreg-tó és környéke kiemelten védett, többek között a vonulómadarak tízezrei számára pihenőt jelentő terület miatt.

A tataiak elszántak, így ha népszavazásra kerül sor, biztosan több ezren vesznek részt rajta. Nem kétséges az eredmény sem, amely egyértelműen a kiszemelt helyen tervezett luxusszálloda megépítésének megakadályozását jelentheti. Az a civil társadalom, s a környezetvédelem ünnepe lesz.

tata04

Vándormadarak a tatai Öreg-tónál, forrás: Tatai Vadlúd Sokadalom facebook oldala