Sidebar

Hamarosan indulunk! A tartalmak a tesztidőszak alatt csak regisztrált tagoknak elérhetőek.

Emlékezzen rám
24
Sze, ápr.

Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vendégszerzőnk, Klein Ákos ökológus (Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány) korábbi cikke után újjal jelentkezett, melyet örömünkre szolgál megosztani.
"Az ellenzéki miniszterelnökjelölti vitát hallgatva teljesen világos, hogy még mindig nem az Orbán-rendszer ökopolitikai szempontból vállalhatatlanul elavult operációs rendszerét igyekszik az ellenzék meghaladni."

Mikor jön ki a Windows 22 Magyarországon?

A stratégiai szavazás jelentéktelensége az ökopolitikai rendszerváltás szempontjából

 

Az ellenzéki miniszterelnökjelölti vitát hallgatva teljesen világos, hogy még mindig nem az Orbán-rendszer ökopolitikai szempontból vállalhatatlanul elavult operációs rendszerét igyekszik az ellenzék meghaladni. Ugyanazt a Windows ’98-at adnák el nekünk, csak az asztalon az ikonokat rendezgetik át, meg valami másik háttérképet és vírusirtót telepítenének fel. Jelentem, hogy még a Win 11 sem lenne elég! Win 22-őt szeretnénk, vagy Ubuntu-t, vagy bármi mást. A törekvés szándékát gyökeres átalakulásra! Egy merőben új operációs rendszert!

Még nincs év vége, de megkockáztatom - a 2021-es év legfontosabb ökopolitikai mondata már elhangzott. Schiffer András kijelentése, amely kijelölte a hajózandó medervonalat. Azt, amitől amúgy réges-régen messze sodródva zátonyra futott a teljes hazai politikai és közéleti jobb- és baloldal, minden útkereső magyar választó számára.

Vártam, hogy a nyári tűző napsütés kifakítsa e mondat jelentőségét, de a július 25-én kelt Facebook bejegyzés élénken virít még mindig: „Nekem Orbán Viktor soha nem volt a hősöm. Viszont ma sem gyűlölöm.”1

Többre nincs is szükség, viszont egy fabatkával kevesebbel sem érem be! Mi lehetne könnyebb, és mi nehezebb, mint e mélyen gyökerező törvény betartását célul kitűzni?

Mitől ökopolitikai ez a mondat? Attól, hogy magasabb minőséget képvisel, mint az általunk hagyományosnak, és ami szomorúbb – elfogadhatónak hitt politikai kultúra jelent. Az ökopolitika a földi létformák univerzális tiszteletét a méltó emberi élet védelmétől elválaszthatatlannak tekinti. Értelmes egyetnemértést, kritikus, érveken sarjadó véleményütköztetést ígér olcsó, érzelemvezérelt ripacskodás nélkül. Az ökopolitikával nem fér össze a személyes megsemmisítés vágya, de feltétlenül része a felelősségek folyamatos könyvelése, a mérleg szerinti elszámoltatás és a visszahívás.

Se párt, se személy nem érdemli ki a választólapi X-et, aki ezt a mondatot nem tekinti alapállásnak. Elnézve az ellenzéki összefogás egymással vitázó jelöltjeit, vagy a velük szembenálló konzervatív kormányzó oldalt, egyikőjük sem gyakorolja meggyőzően e mondatba rejtett erényeket. Veszteglő ladikjaikból győzködnek minket, hogy elavult és léket kapott tutajaikra mindenképpen érdemes felkapaszkodni, mert velünk együtt az ellenfelet végképp vízbe tudják fojtani, a ladikot pedig megfoltozni. Valójában csak biztos szárazföldet akarnak a lábuk alá, érzik ugyanis: már térdig ér a víz. Ha elegendően gyűlünk köréjük, akkor reményeik szerint szavazatinkon tapodva elkerülhető lesz, hogy végkép a semmibe merüljenek.

Nem kellünk mi ehhez! A süllyedés és egymás vízbenyomása meg fog történni a közreműködésünk nélkül is. Türelmetlenül várjuk, kicsit lassabban történik, mint szeretnénk. De nem tehetünk egyebet, mint végignézzük ezt a szomorú és rengeteg kárt maga mögött hagyó játszmát. Hagyjuk hát magunk mögött a zátonyokon a rossz alkukat: a rossz rossz nem eredményezhet jót.

Most az látszik, hogy a nagy összefogásban nem a korábbit annak fundamentális hibáiban meghaladó rendszer kiépítésén fáradoznak a kihívók. Hátra pillantgatva a startvonaltól kíván minél távolabb kerülni mindenki: az Orbán-rendszertől való látszatmenekülés az elhitethető motiváció, a szabad Magyarország a ködös cél. Mindegy az útvonal, mindegy a csapattárs, minden mindegy. Lényeg, hogy elfelé, az sem baj, ha véletlenül ugyanoda lyukadnak ki végül. A folytonos hátrasandítás miatt az ajánlat is avítt, a keretek a régiek. Ökopolitikát csak nyomokban tartalmaz.

Az ellenzéki miniszterelnökjelölti vitát hallgatva teljesen világos, hogy még mindig nem az Orbán-rendszer ökopolitikai szempontból vállalhatatlanul elavult operációs rendszerét igyekszik az ellenzék meghaladni. Ugyanazt a Windows ’98-at adnák el nekünk, csak az asztalon az ikonokat rendezgetik át, meg valami másik háttérképet és vírusirtót telepítenének fel. Jelentem, hogy még a Win 11 sem lenne elég! Win 22-őt szeretnénk, vagy Ubuntu-t, vagy bármi mást. A törekvés szándékát gyökeres átalakulásra! Egy merőben új operációs rendszert!

Mezőgazdasági ökológiai-reformot, zöldmezős beruházások leállítását, nagy tavak ügyének rendezését, ökológiai vízgazdálkodási tervet, útépítési láz és az energiafelhasználás mérséklését, fenntartható tájgazdálkodást, a közösségi önrendelkezés megerősítését.

Tudjuk, merre kellene tartani? Nagyjából tudjuk. Abba az irányba haladnánk, bármely ladikra is kapaszkodunk fel? Aligha. Úgyhogy, inkább evezzen vissza ki-ki a hajózható medervonalra! Az ökopolitikai irányt választók dolgozzanak az új operációs rendszeren. Figyelem! Szabad forráskódú, mindenki írhat hozzá!

Szögezzük tekintetüket a valódi célokra, kerülgessük az örvényeket, és ne szálljunk be süllyedő hajókba a reformfoltozgatás reményében! Mindkét hajótest javíthatatlanul pudvás.

 

[1] E mondat reakció volt Márki-Zay Péter 168 órának adott interjújára: Orbán Viktor valaha a hősöm volt. – Márki-Zay védelmére írom, hogy ő nem állította, hogy gyűlölné Orbánt, ámbár az ellenzéki abroncs anyaga hosszú ideje ez.